Vishay/Dale RN55D80R6FB14
RN55D80R6FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D80R6FB14
Brief Description
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D80R6FB14.pdf
Availability of RN55D80R6FB14
QUANTITY
RN55D80R6FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D80R6FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D80R6FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D80R6FB14
Related LinksRN55D8, RN55D80R6FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D80R6FB14 Details Description
Related parts for RN55D80R6FB14
RES 39 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE BLUE datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 60POS 3A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 11.3A 8TDSON datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD BUTTON datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 34POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf