Vishay/Dale RN55D80R6FR36
RN55D80R6FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D80R6FR36
Brief Description
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D80R6FR36.pdf
Availability of RN55D80R6FR36
QUANTITY
RN55D80R6FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D80R6FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D80R6FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D80R6FR36
Related LinksRN55D8, RN55D80R6FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D80R6FR36 Details Description
Related parts for RN55D80R6FR36
RES SMD 3.24K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN SPRING 40POS DUAL .295 SMD datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX5M SIN PF datasheet.pdf
SW LIMIT PIN PLNGR SPDT 4A 250V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA SMINI3 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MT SLD POT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
IC BUFFER 133MHZ 8CH 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
SHRINK SLEEVE 2.1-6.4MM DIA YEL datasheet.pdf
IGBT 650V 60A 58W TO3PF datasheet.pdf