Vishay/Dale RN55D80R6FRE6
RN55D80R6FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D80R6FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D80R6FRE6.pdf
Availability of RN55D80R6FRE6
QUANTITY
RN55D80R6FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D80R6FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D80R6FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D80R6FRE6
Related LinksRN55D8, RN55D80R6FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D80R6FRE6 Details Description
Related parts for RN55D80R6FRE6
RES SMD 25.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28DIP datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 13-19AT ALUM datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 48-QFN datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 500MHZ 8MSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf