Vishay/Dale RN55D80R6FRE6
RN55D80R6FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D80R6FRE6
Brief Description
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D80R6FRE6.pdf
Availability of RN55D80R6FRE6
QUANTITY
RN55D80R6FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D80R6FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D80R6FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D80R6FRE6
Related LinksRN55D8, RN55D80R6FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D80R6FRE6 Details Description
Related parts for RN55D80R6FRE6
IC ADC 10BIT 8CHAN I2C 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 330 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING TONG 16-14AWG M3 SOLIS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 9A 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf