Vishay/Dale RN55D8351FB14
RN55D8351FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D8351FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.35K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D8351FB14.pdf
Availability of RN55D8351FB14
QUANTITY
RN55D8351FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D8351FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D8351FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.35k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D8351FB14
Related LinksRN55D8, RN55D8351FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D8351FB14 Details Description
Related parts for RN55D8351FB14
RES ARRAY 9 RES 1.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 100MM datasheet.pdf
RES 37.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
METRIC MAT BLACK 1200MM X 1200MM datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A datasheet.pdf