Vishay/Dale RN55D8662FB14
RN55D8662FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D8662FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D8662FB14.pdf
Availability of RN55D8662FB14
QUANTITY
RN55D8662FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D8662FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D8662FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D8662FB14
Related LinksRN55D8, RN55D8662FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D8662FB14 Details Description
Related parts for RN55D8662FB14
OSC XO 10.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
TOOL INSERT Z-PACK TINMAN 4.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 128KX8 3.3V 32SOJ datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 5CIRC .375 datasheet.pdf
1500UF 35V 16X20MM 105C 3000H datasheet.pdf