Vishay/Dale RN55D8662FR36
RN55D8662FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D8662FR36
Brief Description
RES 86.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D8662FR36.pdf
Availability of RN55D8662FR36
QUANTITY
RN55D8662FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D8662FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D8662FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D8662FR36
Related LinksRN55D8, RN55D8662FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D8662FR36 Details Description
Related parts for RN55D8662FR36
WIRE WRAP HAND TOOL 24-32AWG datasheet.pdf
RES 500 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 22K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
STRT MOLDED BOOT SZ 42 BLK datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf