Vishay/Dale RN55D8870FBSL
RN55D8870FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D8870FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 887 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D8870FBSL.pdf
Availability of RN55D8870FBSL
QUANTITY
RN55D8870FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D8870FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D8870FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D8870FBSL
Related LinksRN55D8, RN55D8870FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D8870FBSL Details Description
Related parts for RN55D8870FBSL
CAP CER 0.039UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
IC EPROM UV 512KBIT 70NS 28CDIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 2.5A datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIP CABLE 8POS datasheet.pdf