Vishay/Dale RN55D8870FBSL
RN55D8870FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D8870FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 887 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D8870FBSL.pdf
Availability of RN55D8870FBSL
QUANTITY
RN55D8870FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D8870FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D8870FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D8870FBSL
Related LinksRN55D8, RN55D8870FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D8870FBSL Details Description
Related parts for RN55D8870FBSL
CONN HEADER VERT 8POS TIN PCB datasheet.pdf
CASE PLSTC ORG 19.75"L X 15.53"W datasheet.pdf
IC MMIC AMP MED POWER 14-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf