Vishay/Dale RN55D8R06FR36
RN55D8R06FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D8R06FR36
Brief Description
RES 8.06 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D8R06FR36.pdf
Availability of RN55D8R06FR36
QUANTITY
RN55D8R06FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D8R06FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D8R06FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D8R06FR36
Related LinksRN55D8, RN55D8R06FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D8R06FR36 Details Description
Related parts for RN55D8R06FR36
IC FREQ SYNTH 2.8GHZ 16LAMIN CSP datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR ADS5522 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 70MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf