Vishay/Dale RN55D9000FRE6
RN55D9000FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D9000FRE6
Brief Description
RES 900 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D9000FRE6.pdf
Availability of RN55D9000FRE6
QUANTITY
RN55D9000FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D9000FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D9000FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)900
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D9000FRE6
Related LinksRN55D9, RN55D9000FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D9000FRE6 Details Description
Related parts for RN55D9000FRE6
IC FLASH 64MBIT 115NS 56TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
MOD IGBT SGL SWITCH 1700V E10 datasheet.pdf
COMMUNICTN UNIT RS-232C FOR E5ZE datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 30COND 14AWG BLACK 3000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
09 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf