Vishay/Dale RN55D93R1FBSL
RN55D93R1FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D93R1FBSL
Brief Description
RES 93.1 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D93R1FBSL.pdf
Availability of RN55D93R1FBSL
QUANTITY
RN55D93R1FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D93R1FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D93R1FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D93R1FBSL
Related LinksRN55D9, RN55D93R1FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D93R1FBSL Details Description
Related parts for RN55D93R1FBSL
IC TRANSLATOR SGL-SUPPLY SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 942 I/O 1704BGA datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC P600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
308FXE2-SC-40 SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf