Vishay/Dale RN55E1002FR36
RN55E1002FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1002FR36
Brief Description
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1002FR36.pdf
Availability of RN55E1002FR36
QUANTITY
RN55E1002FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1002FR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1002FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1002FR36
Related LinksRN55E1, RN55E1002FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1002FR36 Details Description
Related parts for RN55E1002FR36
IC MULTIPLEXER QUAD 1X1 14TSSOP datasheet.pdf
KIT PERFORMANCE DEMO FOR ADS1115 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 90MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
EXL-XP DEBURR WHEEL 6" 9S FIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 18POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
GT 14C 12#16 2#12 PIN RECP datasheet.pdf
CAP 3300 UF 20% 25 V datasheet.pdf