Vishay/Dale RN55E1003BBSL
RN55E1003BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1003BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1003BBSL.pdf
Availability of RN55E1003BBSL
QUANTITY
RN55E1003BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1003BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1003BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1003BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1003BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1003BBSL Details Description
Related parts for RN55E1003BBSL
WDU 2.5/E BL datasheet.pdf
CONN TERM BLK ENDPLATE datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN 4.5V SOT-343 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 6A FASTON datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 700MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf