Vishay/Dale RN55E1003BRE6
RN55E1003BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1003BRE6
Brief Description
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1003BRE6.pdf
Availability of RN55E1003BRE6
QUANTITY
RN55E1003BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1003BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1003BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1003BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1003BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1003BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1003BRE6
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOD523 datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R 8-SOIC datasheet.pdf
LENS FOR SEOUL P4 datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 15GLD datasheet.pdf
2200UF 40V 21X38MM 85C 15000H datasheet.pdf