Vishay/Dale RN55E1012DB14
RN55E1012DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1012DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1012DB14.pdf
Availability of RN55E1012DB14
QUANTITY
RN55E1012DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1012DB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1012DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1012DB14
Related LinksRN55E1, RN55E1012DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1012DB14 Details Description
Related parts for RN55E1012DB14
RES SMD 866 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SC70 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
FB 2MM Z PACK SEATING TOOL ASY datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLUE 500' datasheet.pdf
WRMNT PLUG CONN 60 CONT CLOSED E datasheet.pdf
UM10-4818 SAFETY MAT 10M CABLE datasheet.pdf
Connector 10 Position 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf