Vishay/Dale RN55E1012DBSL
RN55E1012DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1012DBSL
Brief Description
RES 10.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1012DBSL.pdf
Availability of RN55E1012DBSL
QUANTITY
RN55E1012DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1012DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1012DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1012DBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1012DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1012DBSL Details Description
Related parts for RN55E1012DBSL
BATTRAX SLIC PROTEC 90A DO-214AA datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DLX SPECTRUM ANALYZER ASSY KIT datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 5POS 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIODE SBR 45V 12A DO201AD datasheet.pdf
RES 330 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf