Vishay/Dale RN55E1012FB14
RN55E1012FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1012FB14
Brief Description
RES 10.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1012FB14.pdf
Availability of RN55E1012FB14
QUANTITY
RN55E1012FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1012FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1012FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1012FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1012FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1012FB14 Details Description
Related parts for RN55E1012FB14
RES TEMP SENS 100 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DRVR DSPL LED 16-QSOP datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 48TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 7.5KV R85 AXIAL datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 19POS STR GOLD datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
1.25MM M HSG 12POS datasheet.pdf