Vishay/Dale RN55E1021FB14
RN55E1021FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1021FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1021FB14.pdf
Availability of RN55E1021FB14
QUANTITY
RN55E1021FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1021FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1021FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1021FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1021FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1021FB14 Details Description
Related parts for RN55E1021FB14
BOX ABS BLACK 2"L X 2"W 10PC datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 125 50/CD datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
FUSE 350A 500V NON STD FAST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 26MM datasheet.pdf
ZW SENSOR HD 20MM 0.3M CBL datasheet.pdf