Vishay/Dale RN55E1023FBSL
RN55E1023FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1023FBSL
Brief Description
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1023FBSL.pdf
Availability of RN55E1023FBSL
QUANTITY
RN55E1023FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1023FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1023FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1023FBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1023FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1023FBSL Details Description
Related parts for RN55E1023FBSL
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HOUSING 30DL POS .125 GOLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.20V SC70-4 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 920 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 16pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 25K OHM 225W datasheet.pdf