Vishay/Dale RN55E1041BR36
RN55E1041BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1041BR36
Brief Description
RES 1.04K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1041BR36.pdf
Availability of RN55E1041BR36
QUANTITY
RN55E1041BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1041BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1041BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1041BR36
Related LinksRN55E1, RN55E1041BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1041BR36 Details Description
Related parts for RN55E1041BR36
IC RHEOSTAT DALLST 3V 100K 8SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 114W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 192MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 25C S 20" YEL JACKS NI datasheet.pdf
DIE SET .080 .100 .429 datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf