Vishay/Dale RN55E1042BB14
RN55E1042BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1042BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1042BB14.pdf
Availability of RN55E1042BB14
QUANTITY
RN55E1042BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1042BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1042BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1042BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1042BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1042BB14 Details Description
Related parts for RN55E1042BB14
FIXED IND 880NH 20A 3 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT FLG HSG .250 1POS datasheet.pdf
CABLE CAM OUTPUT-PC/RELAY 1M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC P600 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
AC 10C 10#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf