Vishay/Dale RN55E1052FBSL
RN55E1052FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1052FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1052FBSL.pdf
Availability of RN55E1052FBSL
QUANTITY
RN55E1052FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1052FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1052FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1052FBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1052FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1052FBSL Details Description
Related parts for RN55E1052FBSL
RES ARRAY 13 RES 330 OHM 14SOIC datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN FFC VERT 6POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL ECL 20PLCC datasheet.pdf
SW STRGHT STEEL SPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 48-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.7A 250V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 80VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 20V DO-214AC datasheet.pdf