Vishay/Dale RN55E1053BR36
RN55E1053BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1053BR36
Brief Description
RES 105K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1053BR36.pdf
Availability of RN55E1053BR36
QUANTITY
RN55E1053BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1053BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1053BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1053BR36
Related LinksRN55E1, RN55E1053BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1053BR36 Details Description
Related parts for RN55E1053BR36
SCR PHASE CONT 1800V 910A B-PUK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
THERMOELECT ASSY DIRECT AIR 6.1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf