Vishay/Dale RN55E1053FBSL
RN55E1053FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1053FBSL
Brief Description
RES 105K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1053FBSL.pdf
Availability of RN55E1053FBSL
QUANTITY
RN55E1053FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1053FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1053FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1053FBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1053FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1053FBSL Details Description
Related parts for RN55E1053FBSL
FUSE GLASS 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 540MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V SC70 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
LED ARRAY HOLDER W/LENS COVER datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 1CH 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
Q50I BLK HS 11.42" Q TIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf