Vishay/Dale RN55E1053FRE6
RN55E1053FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1053FRE6
Brief Description
RES 105K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1053FRE6.pdf
Availability of RN55E1053FRE6
QUANTITY
RN55E1053FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1053FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1053FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1053FRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1053FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1053FRE6 Details Description
Related parts for RN55E1053FRE6
CONN HEADER 14POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
COUPLING LD/LDP/CD5 IVRY datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR LEVEL 8CH 20TSSOP datasheet.pdf
IC CLK MULT ZD HI DRIVE 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIBER OPTIC CONN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf