Vishay/Dale RN55E1070BRE6
RN55E1070BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1070BRE6
Brief Description
RES 107 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1070BRE6.pdf
Availability of RN55E1070BRE6
QUANTITY
RN55E1070BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1070BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1070BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1070BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1070BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1070BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1070BRE6
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf