Vishay/Dale RN55E1071FBSL
RN55E1071FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1071FBSL
Brief Description
RES 1.07K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1071FBSL.pdf
Availability of RN55E1071FBSL
QUANTITY
RN55E1071FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1071FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1071FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1071FBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1071FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1071FBSL Details Description
Related parts for RN55E1071FBSL
IC ADC 13BIT 2.7V 2CH SPI 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 100MA 30.1 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 4.27K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf