Vishay/Dale RN55E1071FRSL
RN55E1071FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1071FRSL
Brief Description
RES 1.07K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1071FRSL.pdf
Availability of RN55E1071FRSL
QUANTITY
RN55E1071FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1071FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1071FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1071FRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1071FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1071FRSL Details Description
Related parts for RN55E1071FRSL
CONN BUTT INSUL 16-14 AWG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 83MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 880UF 500V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf