Vishay/Dale RN55E1072BRSL
RN55E1072BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1072BRSL
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1072BRSL.pdf
Availability of RN55E1072BRSL
QUANTITY
RN55E1072BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1072BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1072BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1072BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1072BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1072BRSL Details Description
Related parts for RN55E1072BRSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.6PF 25V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 512GBIT LBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NC 10A datasheet.pdf
COUPLER 5-1225MHZ 12DB SMT datasheet.pdf
SWITCH DIP SPST 3POS datasheet.pdf