Vishay/Dale RN55E1072DRSL
RN55E1072DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1072DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1072DRSL.pdf
Availability of RN55E1072DRSL
QUANTITY
RN55E1072DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1072DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1072DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1072DRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1072DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1072DRSL Details Description
Related parts for RN55E1072DRSL
IC PWR 8-BIT SHIFT REGIS 20-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 200MA TO-92 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DUAL MULT 16-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 6WSON datasheet.pdf