Vishay/Dale RN55E10R0BRE6
RN55E10R0BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E10R0BRE6
Brief Description
RES 10 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E10R0BRE6.pdf
Availability of RN55E10R0BRE6
QUANTITY
RN55E10R0BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E10R0BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E10R0BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E10R0BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E10R0BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E10R0BRE6 Details Description
Related parts for RN55E10R0BRE6
IC 256X18 SYNC FIFO MEM 56-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 65MA 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 50MM datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FIBER OPTIC RECEIVER datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf