Vishay/Dale RN55E1101FB14
RN55E1101FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1101FB14
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1101FB14.pdf
Availability of RN55E1101FB14
QUANTITY
RN55E1101FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1101FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1101FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1101FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1101FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1101FB14 Details Description
Related parts for RN55E1101FB14
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 105MA 3.2 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CARRIAGE CYLINDER datasheet.pdf
SFP 2X8 datasheet.pdf
CIR BRKR 1.5A 250VAC 75VDC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS D 44HSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FUSE GLASS 30A 32VAC datasheet.pdf