Vishay/Dale RN55E1113BBSL
RN55E1113BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1113BBSL
Brief Description
RES 111K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1113BBSL.pdf
Availability of RN55E1113BBSL
QUANTITY
RN55E1113BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1113BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1113BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)111k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1113BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1113BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1113BBSL Details Description
Related parts for RN55E1113BBSL
RES ARRAY 2 RES 3K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS 0.156 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 15A TO220SIS datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGE .050 48POS DR TH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS DR LOW P datasheet.pdf