Vishay/Dale RN55E1151FB14
RN55E1151FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1151FB14
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1151FB14.pdf
Availability of RN55E1151FB14
QUANTITY
RN55E1151FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1151FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1151FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1151FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1151FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1151FB14 Details Description
Related parts for RN55E1151FB14
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 3W datasheet.pdf
ADAPTER PROGRAMMER 96-BGA datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS 0.156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 3KV NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
LENS 7POS ROUND 40MM datasheet.pdf
150 mA, Low Quiescent Current, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf