Vishay/Dale RN55E1151FB14
RN55E1151FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1151FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1151FB14.pdf
Availability of RN55E1151FB14
QUANTITY
RN55E1151FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1151FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1151FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1151FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1151FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1151FB14 Details Description
Related parts for RN55E1151FB14
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TOOL INSERTION/REMOVAL SIZE #0 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
12CKT MINI WIRE TRAP CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 610UF 400V SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 900V RADIAL datasheet.pdf