Vishay/Dale RN55E1153BBSL
RN55E1153BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1153BBSL
Brief Description
RES 115K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1153BBSL.pdf
Availability of RN55E1153BBSL
QUANTITY
RN55E1153BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1153BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1153BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1153BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1153BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1153BBSL Details Description
Related parts for RN55E1153BBSL
FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC PLD 10NS 20PLCC datasheet.pdf
CAP FILM 3600PF 3% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
37 POS WATER RES HOOD LONG SCR datasheet.pdf
SGE1510-5-1320L-5000C-200FQD datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 212.5MHZ PECL SMD datasheet.pdf
ANVIL COMB datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf