Vishay/Dale RN55E1171BRSL
RN55E1171BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1171BRSL
Brief Description
RES 1.17K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1171BRSL.pdf
Availability of RN55E1171BRSL
QUANTITY
RN55E1171BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1171BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1171BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.17k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1171BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1171BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1171BRSL Details Description
Related parts for RN55E1171BRSL
RIVET BLIND 0.250" STEEL NATURAL datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 30POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD R-R 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 63V FLATPACK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC datasheet.pdf