Vishay/Dale RN55E1180FB14
RN55E1180FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1180FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 118 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1180FB14.pdf
Availability of RN55E1180FB14
QUANTITY
RN55E1180FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1180FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1180FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1180FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1180FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1180FB14 Details Description
Related parts for RN55E1180FB14
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR R/A datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 2.2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CBL 34POS 0.5MM JMPR TYPE D 7" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.324 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
1016 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A datasheet.pdf