Vishay/Dale RN55E1181DRE6
RN55E1181DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1181DRE6
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1181DRE6.pdf
Availability of RN55E1181DRE6
QUANTITY
RN55E1181DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1181DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1181DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1181DRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1181DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1181DRE6 Details Description
Related parts for RN55E1181DRE6
CASE PLASTIC BLACK 12"L X 9"W datasheet.pdf
RES SMD 5.9M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.9 OHM 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOD123 datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf