Vishay/Dale RN55E1182BB14
RN55E1182BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1182BB14
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1182BB14.pdf
Availability of RN55E1182BB14
QUANTITY
RN55E1182BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1182BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1182BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1182BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1182BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1182BB14 Details Description
Related parts for RN55E1182BB14
CAP TANT 0.56UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.94"L X 2.56"W datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf