Vishay/Dale RN55E1200BBSL
RN55E1200BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1200BBSL
Brief Description
RES 120 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1200BBSL.pdf
Availability of RN55E1200BBSL
QUANTITY
RN55E1200BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1200BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1200BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1200BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1200BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1200BBSL Details Description
Related parts for RN55E1200BBSL
CAP FILM 33UF 10% 75VDC RADIAL datasheet.pdf
POT 250K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf