Vishay/Dale RN55E1201BB14
RN55E1201BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1201BB14
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1201BB14.pdf
Availability of RN55E1201BB14
QUANTITY
RN55E1201BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1201BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1201BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1201BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1201BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1201BB14 Details Description
Related parts for RN55E1201BB14
RES SMD 887K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO41 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf