Vishay/Dale RN55E1201BBSL
RN55E1201BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1201BBSL
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1201BBSL.pdf
Availability of RN55E1201BBSL
QUANTITY
RN55E1201BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1201BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1201BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1201BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1201BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1201BBSL Details Description
Related parts for RN55E1201BBSL
SWITCH 9 POS DIP RECESSED SEALED datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 18POS .100 JUMPER 4 INCH datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1.3W DO41 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 1500W datasheet.pdf
CTV 99C MIXED(TWIN) SKT J/N RE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf