Vishay/Dale RN55E1202FB14
RN55E1202FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1202FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1202FB14.pdf
Availability of RN55E1202FB14
QUANTITY
RN55E1202FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1202FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1202FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1202FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1202FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1202FB14 Details Description
Related parts for RN55E1202FB14
FIXED IND 39UH 7.1A 22 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG TTL PWRDN 50PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 12POS HL LOW P datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 10W DO213AA datasheet.pdf
IC PCIE TO PCI BRIDGE 132SQFN datasheet.pdf
381 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.3A 130 MOHM SMD datasheet.pdf