Vishay/Dale RN55E1211BRE6
RN55E1211BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1211BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1211BRE6.pdf
Availability of RN55E1211BRE6
QUANTITY
RN55E1211BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1211BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1211BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1211BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1211BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1211BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1211BRE6
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC FLASH/MCU 64K 80 TQFP datasheet.pdf
IC TRANSLATR/RCVR/DVR HEX 20SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 56POS .156 WW GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC FRAM 64KBIT 20MHZ 8TDFN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 165W datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 2.27A 28 MOHM TH datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf
LIGHT PIPE ASSY datasheet.pdf
CRYSTAL 8.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf