Vishay/Dale RN55E1212FB14
RN55E1212FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1212FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1212FB14.pdf
Availability of RN55E1212FB14
QUANTITY
RN55E1212FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1212FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1212FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1212FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1212FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1212FB14 Details Description
Related parts for RN55E1212FB14
REFERENCE DESIGN FOR MCP1630 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 240VAC CHASSIS datasheet.pdf
INSERT VF-45 RCPT TO 0.25MM CBL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 450V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/AC 12V 1.25A datasheet.pdf
1000UF 200V 35X80MM 85C 10000H datasheet.pdf