Vishay/Dale RN55E1213CB14
RN55E1213CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1213CB14
Brief Description
RES 121K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1213CB14.pdf
Availability of RN55E1213CB14
QUANTITY
RN55E1213CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1213CB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1213CB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1213CB14
Related LinksRN55E1, RN55E1213CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1213CB14 Details Description
Related parts for RN55E1213CB14
FIXED IND 30H 100MA 517.2 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
LABEL 6X4" BLCK/RED ON WHT 50/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.12K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
MICRO 15C S 30" YEL NI datasheet.pdf