Vishay/Dale RN55E1213FRE6
RN55E1213FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1213FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1213FRE6.pdf
Availability of RN55E1213FRE6
QUANTITY
RN55E1213FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1213FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1213FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1213FRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1213FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1213FRE6 Details Description
Related parts for RN55E1213FRE6
CAP CER 330PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 24SSOP datasheet.pdf
RES 10.9 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 26 POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
BERGSTRIP 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED COB WHT 6.3MM 2700K 95CRI datasheet.pdf