Vishay/Dale RN55E1231BRSL
RN55E1231BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1231BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.23K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1231BRSL.pdf
Availability of RN55E1231BRSL
QUANTITY
RN55E1231BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1231BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1231BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1231BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1231BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1231BRSL Details Description
Related parts for RN55E1231BRSL
IC COMPARATOR GP LV TINY SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-6 datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER X AXIS 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf